Часто люди годують улюбленця стравами, які готують для себе. Переконують, що це якісно й корисно. Або дають собакам і котам те, що готують для дітей. Але насправді у тварин зовсім інші потреби.
“- Наприклад, багато хто вважає куряче філе найкращим м’ясом. Насправді в ньому лише близько 7 відсотків жиру. Цього замало для котів і собак. Також у людській їжі можуть бути інгредієнти, шкідливі для наших улюбленців: цибуля, часник, шоколад, авокадо, виноград, родзинки. Потреби тварин у жирах, білках, мінералах і вітамінах також суттєво відрізняються від людських, тож дібрати раціон на око майже неможливо. До того ж харчову індустрію орієнтовано на людей, тому створити справді збалансоване меню для кота чи собаки виключно з магазинних продуктів досить складно. Якщо хочете годувати тварину натуральною їжею, раціон краще розробляти разом із ветеринарним дієтологом. І неухильно дотримуватися його рекомендацій” - говорить Юлія Романишина.
Часто люди годують улюбленця стравами, які готують для себе. Переконують, що це якісно й корисно. Або дають собакам і котам те, що готують для дітей. Але насправді у тварин зовсім інші потреби.Справді, собаки й коти походять від м'ясоїдних тварин. Але за роки одомашнення вони еволюціонували, потреби в харчуванні змінилися.
“- Собаки є всеїдними. Їхня травна система добре адаптована до перетравлення не лише м'яса, а і складних вуглеводів (крохмалів), що містяться в рослинних продуктах. Зернові та овочі є також хорошим джерелом клітковини, вітамінів і мінералів. Коти залишилися ближчими до своїх м’ясоїдних предків, хоча з часом травний тракт також зазнав змін. М’ясо та субпродукти залишаються обов’язковими в їхньому раціоні, на відміну від рослинних інгредієнтів. Водночас коти можуть отримувати чимало користі від споживання рослинних продуктів. І хоча рослинні продукти не були типовими для диких предків, сьогодні технології дають нам змогу перетворити їх на цінну частину раціону — поживну, засвоювану та безпечну. Можливість використовувати ширший перелік інгредієнтів, замість безпідставно відмовлятися від окремих із них, відкриває шлях до створення формул, адаптованих до віку, супутніх захворювань чи індивідуальних особливостей тварини” - зазначила менеджерка з наукових комунікацій та зв’язків “Рояль Канін Україна”.
Алергія на зернові в домашніх улюбленців буває. Але, за статистикою, це порівняно рідкісні випадки. Найчастіше алергічні реакції в собак і котів викликають білки тваринного походження - яловичина, курка або молочні продукти. Алергія на глютен у собак зустрічається вкрай рідко й лише у деяких порід, а в котів наразі не описано жодного підтвердженого випадку. Тому щодо добирання корму краще проконсультуватися з ветеринарним лікарем, який допоможе встановити, чи має ваш улюбленець алергію та які продукти її викликають.
Смаколики тваринам можна давати, але їхня калорійність має становити не більш як 10 відсотків добової норми. Притому слід бути уважними: обирати лише безпечні продукти, уникати шкідливих і токсичних для тварин - авокадо, родзинок, шоколаду, цибулі, часнику, винограду, продуктів з високим вмістом солі. Слід бути обережними й із твердим сиром - це дуже калорійний продукт.
У сирій рибі можуть бути паразити й бактерії, які спричиняють отруєння, серйозні захворювання. Деякі види (короп, щука, оселедець, тріска, кефаль, камбала) містять тіаміназу - фермент, що руйнує тіамін (В1). Брак тіаміну може призвести до неврологічних розладів у тварин. Теплове оброблення руйнує тіамінази та знищує паразитів, патогенні мікроорганізми. Тож рибу краще відварити чи протушкувати.
Переводити тварину на новий корм треба поступово. Бо ферментна система не встигає миттєво перелаштуватися на новий раціон.
“- Одні тварини нормально реагують на переведення, а інші навпаки. Тому ветеринари рекомендують цей процес розтягнути на 7-14 днів. Перші 2-3 дні до старого корму треба додати 25% нового, потім - іще стільки ж. Наступні 2-3 дні кількість старого корму зменшити до 25%, а нового - збільшити до 75%. На восьмий день тварина повністю переходить на новий корм” - рекомендує лікарка ветеринарної медицини.
На відміну від людей, які отримують вітаміни переважно з овочів і фруктів, у собак і котів головним джерелом вітамінів є субпродукти. Вони також містять багато важливих мінералів.
Субпродукти відрізняються за поживністю та засвоюваністю. Наприклад, серце або пташиний м’язовий шлунок - це цінні джерела білка та інших корисних речовин. А от легені засвоюються гірше. Якщо їх забагато в раціоні, можуть виникати розлади травлення, зокрема діарея.
Печінка є дуже багатим джерелом вітамінів A і D, але надмірна її кількість може призвести до передозування, особливо вітаміном A. При тривалому надлишку цього вітаміну можливий розвиток інтоксикації, яка може проявлятися болісними змінами в опорно-руховій системі - зокрема, зрощенням шийних хребців та іншими патологіями.