історії
“Спочатку був шок, почала готуватися до найгіршого”
В Україні найпоширеніші онкологічні захворювання серед жінок – рак молочної залози, тіла та шийки матки, ободової кишки та щитоподібної залози. Серед чоловіків – рак передміхурової залози, легенів, ободової та прямої кишки, сечового міхура й нирки, за даними Міністерства охорони здоров'я.
2021 року кількість онкозахворювань порівняно з даними 2020-го зросла на 6,1%, ідеться в Національному канцер-реєстрі України. Станом на 2022 рік, на обліку в онкологічних закладах перебувало більш як 1 млн українців.

56-річна Ольга зі Львова
“Приймала душ і намацала ґульку в грудях. Подумала, що це може бути жировик. Розповіла подрузі, а та наполягла, щоб я сходила на мамографію. Коли почула діагноз, не повірила. Пішла до ще одного фахівця, а тоді – ще одного. Мені не залишили часу на роздуми – операцію зробили дуже швидко. Наче все обійшлося. Але тепер розумію: якби тоді проігнорувала похід до лікаря, наслідки були б гірші”.
49-річна Марина з Івано-Франківська:
“Працюю в дитячому садочку, тому періодично проходжу медогляд. Рік тому захотіла обстежитися ретельніше. Взяла скерування на УЗД. Лежу, лікар каже: “Тут усе добре, і тут усе нормально. А що це таке на нирці?” Виявилося, злоякісна пухлина. Я про неї й гадки не мала. Спочатку був шок, почала готуватися до найгіршого. Але після операції онколог сказав, що виявили хворобу на ранній стадії, тому й без хіміотерапії обійдеться”.
43-річний Валерій із Харкова:
“На роботі розболівся зуб. Випив знеболювальне, наче полегшало. Через деякий час звернувся до стоматолога. Той сказав, що зуби в мене здорові. Порадив обстежити горло. Коли я почув, що діагноз – онкологія, то образився. Правда, не розумів на кого. Можливо, на себе або життя. Але лікар заспокоїв: рак виявили на ранній стадії, тому маю великі шанси одужати. Мене дуже підтримали дружина й діти. Відчув, наскільки я їм потрібен, а вони – мені”.
Лікарі наголошують на важливості раннього виявлення раку. У МОЗ радять українцям не нехтувати щорічними медичними оглядами, дотримуватися здорового способу життя, відмовитися від шкідливих звичок.

Дмитро Шапочка
провідний експерт напряму “Онкологія” медичної лабораторії ДІЛА
“Щодня консультую пацієнтів. Коли люди чують, що в них виявили рак, то по-різному сприймають цю новину. Когось діагноз шокує, дестабілізує. Трапляються прагматичні пацієнти, які спокійно сприймають діагноз. Кажуть, що лікар має бути ще й психологом. Справді, частині людей потрібна така підтримка. Щоб вони просто продовжували звичний спосіб життя, а не зациклювалися на своєму діагнозі. Різні реакції вимагають різного підходу до спілкування з пацієнтами”.
